Artvin Gezilecek Yerler

| | 8 Comments

Artvin Gezilecek Yerler
Artvin Gezilecek Yerler

         ARTVİN GEZİLECEK YERLER 

         Artvin, tarihî ticaret yolu olan İpek Yolu’nun kendisinden geçtiği; Doğu Karadeniz’in en doğusunda yer alan şehrimizdir. Bu yazımızda Artvin gezilecek yerler başlığı altında Artvin’in dağları, yaylaları, köyleri ve vadileri hakkında bilgi verilecektir. Artvin görülecek yerler başlığı altında ise Artvin’in en güzel şelaleleri, köprüleri yanında cami ve kiliseleri anlatılacaktır. Artvin kalınacak yerler listesinde ise Artvin ziyaretinizde kalabileceğiniz yerler ve ve konaklama yerlerin özelliği hakkında bilgi verilecektir:

Artvin Tarihi Yerleri

      Bu kadar farklı kültürlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapan Artvin, tarihi ve doğal güzellikleri ile gelenleri büyülüyor. Artvin Kalesi onuncu yüzyılda Bagrat Kralı Oşet tarafından yaptırılmış. Kale, Çoruh Nehri üzerinde yer alan Artvin Köprüsü’nün tam karşısında. Ancak kalıntıları üzerine Osmanlılar tarafından yeni bir kale yapılmış. Ayrıca Şavşat Kalesi, Gevhernik Kalesi, Ardanuç Kalesi, Ferhatlı Kalesi de görülecek yerler arasında.
Yusufeli ilçesinde bulunan Tekkale Manastırı da dokuzuncu yüzyılda Bagratlılar tarafından yapılmış. Manastır mimari özellikleri ve tarihi geçmişi ile dikkat çekiyor. Bu arada Porta Manastırı, Opiza Manastırı, Tibeti Kilisesi, İbrikli Kilisesi, Dolishane Kilisesi ve Yeni Rabat Kilisesi de ziyaret edilmeli.

Ancak Artvin doğal güzellikleri ile ayrı bir cennettir. Doğu Karadeniz bölgesinin en büyük şelalesi olan Mençuna Şelalesi Arhavi ilçesindedir. Maçahel Vadisi içinde bulunan Maral Şelalesi ise büyüleyici güzelliktedir. Arizona’daki Büyük Kanyon’dan sonra dünyada ikinci büyük kanyon olan Cehennem Deresi Kanyonu’na dik patikalardan iniliyor.

Artvin Gezilecek Yerler – En Önemli Yerler

 Kaçkar Dağları

Bu dağlar, Türkiye’nin kuzey doğusunda Gürcistan’a uzanan dağlardır. Kendisinde birbirinden güzel vadiler ve buzul gölleri barındıran bu dağlar, Trekking sporcularının tercih ettiği nadir yerlerden biridir. Kaçkar dağlarında ekolojik yaşam hala devam etmekte olup, pekçok yabani hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Borçka Karagöl

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel göllerinden biri olan Karagöl; esasında heyelan sonucu dere suyunun birikmesiyle oluşmuştur. Mutlaka gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz bu göl, Borçka ilçesindedir. Borçka karagöl bol bol resim çekebileceğiniz göl her mevsim farklı güzelliğe sahiptir.

Artvin’in Yaylaları

Artvin’in Borçka ilçesinde Karçal Dağları’nın eteğinde yer alan Beyazsu Yaylası, ismini kendisinde bulunan bir kayadan köpürerek çıkan berrak su nedeniyle almıştır. Ayrıca Ardahan sınırındaki Bilbilan Yaylası, yaz aylarında kurulan büyük pazarıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Arsiyan Yaylası ise Artvin’in Şavşat ilçesinde yer alan, yayla gezisi esnasında küçük göllerle karşılaşılan bir yayladır. Artvin gezilecek yerler arasında en önemli yerlerden biri de Ardanuç’taki Cehennem deresi kanyonu’dur.
Cehennem Deresi Kanyonu : Henüz yerli ve yabancı turistler tarafından çok fazla bilinmeyen bu güzellik, Ardanuç ilçesine bağlıdır. Oldukça dik patikalarla dolu vadiyi gezerken karşınıza birçok şelale çıkabilir. Ardanuç’a giriş yapmadan gezebileceğiniz kalyon muthiş doğa manzarasına sahip.

Artvin Gezilecek Yerler Özelliği 

Artvin’in Arhavi ilçesinde Kamilet vadisinde yer alan Mençuna Şelalesi , ziyaret edenleri büyüleyen bir güzelliğe sahiptir. Maral Şelalesi ise yine aynı güzellikte olup Camiliköy yakınlarında Maçahel Vadisi’nde yer almaktadır.

Çamburnu ve Camili Gorgit Tabiat Koruma Alanı 

Biri Hopa’da, diğeri Borçka’da yer alan bu orman alanları, pekçok bitki ve kuş türünü birarada görebileceğiniz yerlerdir.

Ortacalar Çifteköprü

Osmanlılar döneminden kalmış olan Çifteköprü, Ortacalar’da yer almaktadır. 18yüzyılda osmanlılar tarafından yapılan kemer köprüler 2002 yılında karayolları tarafından onarım yaplmıştır. 2016 yılında da gece ışıklandırma yapılan tarihi köprülerde iki dereni de birleştiği bir noktadadır. Burada köprüler, dereler ve doğa resimleri ve foğraflarını çekebileceğiniz bir yer.

Tekkale Köyü

 Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı bir köyümüz olan Tekkale Köyü, mutlaka görülmesi gereken saklı güzelliklerden biridir. İçerisinde 4 adet kilise bulunan köyün eski adı bu nedenle Dörtkilise’dir. 10. yüzyıldan kalma bu kiliseler içerisinde en güzeli Tekkale Kilisesi’sidir.

Artvin Gezilecek Yerler Özelliği

Yüzyıllar öncesinden kalma kaleleri, camileri ve kiliseleri Artvin görülecek yerler listesinde yer alıyor.

Artvin’in Kaleleri

 Ardanuç ilçesinde yer alan Ferhatlı Kalesi , Ferhat ile Şirin’in buluştukları yer olarak ünlenmiştir. Şavşat ilçesinde yer alan Satlel Kalesi , moloz taşlarıyla inşa edilmiştir. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde bahsettiği bu kale, 9. yüzyıldan kalmıştır. Ayrıca Şavşat, Artvin (Livane) ve Gevhernik Kaleleri de Artvin gezilecek yerler listesindedir.

Artvin camileri 

 Artvin’in neresine giderseniz gidin, tahtadan yapılma ve buram buram tarih kokan camilerle karşılaşırsanız. Bunlardan biri olan İskenderpaşa Camii’nin Hz Osman döneminde yapıldığı sanılmaktadır.

Artvin’in Kilise ve Manastırları 

– Tibeti Kilisesi : 18. yüzyıl Hıristiyanlığının dinî merkezlerinden biridir.

– Barhal Kilisesi : Gürcü manastırı olarak inşa edilen cami, 1677 yılında camiye çevrilmiştir.

– İbrikli Kilisesi : Ağaçlar arasında saklanmış gibi gözüken bu kilise, Bizans döneminden kalmıştır. Ayrıca Artvin’de bulunan Opiza ve Porta Manastırları , ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Artvin Kalınacak Yerler

 Mençuna Konakları

 Artvin kalınacak yerler arasında huzuru ve doğanın gizemli güzelliklerini arayanlar için Mençuna Konakları en iyi seçim… Mençuna şelalesine 20 dk. mesafede yer alan tesis, güzel bir gezi hatırasının yanında lezzeti damakta kalacak enfes Karadeniz yemekleriyle sizi karşılıyor. Arhavi merkez deniz sahilinden 15 km uzaklıkta olan bungalov ahşap evler orman içerisinde ve mençuna şelalesi ile karşısında konumlanıyor. Arhavi otelleri ve konaklama yerleri arasında Mençuna şelalesine en yakın hatta 100 metre mesafededir.

Yaylalar Köyü 

Yusufeli ilçesine bağlı bu köy, bünyesinde pekçok yaylayı barındırıyor. Bu güzelliği gezmeye bir gün yetmeyeceği için en uygunu köyde bulunan konaklama tesislerinde kalmak ve bol temiz havanın keyfini çıkarmak…

Ayrıca Artvin’de Marina ve Laşet Bungalov Tatil Köyleri, Adaş ve Kafkasör Dağ Evi, Macahel Yayla Evi gibi kalınabilecek pekçok yer mevcut. Atabarı Kayak Merkezi de hem kayak yapmak, hem konaklamak için uygun bir yerdir.

ARTVİN GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

 1. Arhavi Çifte Kemer Köprüler (Çifteköprü)
 2. Kaçkar Dağları Milli Parkı
 3. Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı
 4. Ardanuç Kalesi
 5. Artvin Kalesi
 6. İskender Paşa Camii
 7. Altıparmak Kilisesi
 8. Halita Vadisi Milli Parkı
 9. Borçka Karagöl Tabiat Parkı
 10. Maral Şelalesi
 11. Otingo Kaplıcası
 12. Atabarı Kayak Merkezi
 13. Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonu
 14. Arhavi Mençuna Şelalesi
 15. Yusufeli Barhal Manastırı
 16. Sahara Yaylası
 17. Otkhta Manastırı
 18. İşhan Köyü
 19. Yeni Mahalle Parkı
 20. Tarihi Aralık Köyü Köprüsü
 21. Tibeti Kilisesi
 22. İremit Camii
 23. Mereta Yaylası
 24. Balık Gölü
 25. Dolishane Kilisesi
 26. Tekkale Köyü
 27. Macahel Gorgit Tabiat Koruma Alanı

8 thoughts on “Artvin Gezilecek Yerler”

 1. ARTVİN GEZİLECEK YERLER,artvin gezilecek yerler türkiye, artvin gezilecek yerler onedio, artvin gezilecek yerlerin listesi, artvin gezilecek yerler forum, artvin gezilecek yerler tripadvisor, artvin gezilecek yerler ingilizce, artvin hopa gezilecek yerler, artvin arhavi gezilecek yerler, artvin borçka gezilecek yerler, artvin, arhavi gezilecek yerler, artvin ardanuç gezilecek yerler, artvin ankara arası gezilecek yerler, samsun artvin arası gezilecek yerler, trabzon artvin arası gezilecek yerler, istanbul artvin arası gezilecek yerler, erzurum, artvin arası gezilecek yerler, artvin borçka gezilecek yerler, artvin ve çevresi gezilecek yerler, artvinde gezilecek yerler, artvin hopa da gezilecek yerler, artvin borçka da gezilecek yerler, erzurum artvin arası gezilecek yerler, artvin gezilecek yerler forum, artvin gezilecek görülecek yerler, artvin gezilecek güzel yerler
  gezelim görelim artvin gezilecek yerler, artvin gezilecek yerler haritası, artvin hopa gezilecek yerler, artvin hopada gezilecek yerler, artvin gezilecek yerler ingilizce, artvin ilinin gezilecek yerleri, artvin ilinde gezilecek yerler, istanbul artvin arası gezilecek yerler, artvin kemalpaşa gezilecek yerler, artvin gezilecek yerler listesi, artvin merkezde gezilecek yerler, artvin yusufelinde gezilecek yerler, artvin gezilecek yerler onedio, artvin gezilecek yerler resimli, rize artvin gezilecek yerler, artvin sehir merkezinde gezilecek yerler, samsun artvin arası gezilecek yerler, artvin şavşat gezilecek yerler, artvin şehir merkezinde gezilecek yerler, artvin gezilecek yerler türkiye, artvin gezilecek yerler tripadvisor, artvin gezilecek turistik yerler, trabzon rize artvin gezilecek yerler, trabzon artvin arası gezilecek yerler, artvin gezilecek yerler haritası, artvin yöresi gezilecek yerler, artvin yusufeli gezilecek yerler

 2. Artvin’de gezilecek yerler arasında kaçkar dağları ilk başta gelmektedir. Bunun yanında Artvin’de gezilecek okadar çok yer var ki; bunların arasında ana hatları ile size tavsiye olarak…
  1-Kamilet vadisi
  2-Mençuna şelalesi
  3-Çifte kemer köprüler.
  4-Borçka karagöl
  5-Ardanuç cehennem deresi kanyonu
  6-Şavşat karagöl
  7-Cam teras
  8-Hatila Vadisi
  9-Maral Şelalesi
  10-Artvin Yaylaları

 3. Artvin gezmek ve tatil yapmak için ideal bir yer. Artvinde gezilecek görülecek yerler oldukça fazla…

 4. Artvinde gezilecek bir çok yer vardır. Doğası havası muhteşem bir yer olan Artvin, köprüleri, camileri, kiliseleri, şelaleleri, köprüleri, dereleri, ormanları ile tatil için vazgeçilmez şehirlerden biridir. Artvin’de gezilecek görülecek ve kalınacak yer olarak oldukça alternatifiniz vardır. Sahil ilçeleri olan Arhavi ve Hopa’da denize girebilirsiniz. Bunun yanında yaylaları ve Artvin köylerini gezebilirsiniz. Konaklama yapabileceğiniz ahşap mekanların yanında yayla ve köy evlerinde konaklama yaparak en güzel tatl imkanları. Artvin’i mutlaka görmelisiniz

 5. Artvin en önemli gezilecek ve görülecek yerler neresidir? Artvin’de nereleri gezebilirim? Artvin’de tatil yapmak için geliyorum gezebileceğim yerleri bana yazarmısınız?

  1. Artvin gezilecek listesini makalede de betirtildiği gibi aşağıda yerleri gezebilirsiniz

   Arhavi Çifte Kemer Köprüler (Çifteköprü)
   Borçka Karagöl Otelleri
   Borçka Karagöl
   Kaçkar Dağları Milli Parkı
   Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı
   Ardanuç Kalesi
   Artvin Kalesi
   İskender Paşa Camii
   Altıparmak Kilisesi
   Halita Vadisi Milli Parkı
   Borçka Karagöl Tabiat Parkı
   Maral Şelalesi
   Şavşat Karagöl
   Otingo Kaplıcası
   Atabarı Kayak Merkezi
   Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonu
   Arhavi Mençuna Şelalesi
   Yusufeli Barhal Manastırı
   Sahara Yaylası
   Otkhta Manastırı
   İşhan Köyü
   Yeni Mahalle Parkı
   Tarihi Aralık Köyü Köprüsü
   Kamilet Vadisi
   Tibeti Kilisesi
   İremit Camii
   Mereta Yaylası
   Balık Gölü
   Dolishane Kilisesi
   Tekkale Köyü
   Macahel Gorgit Tabiat Koruma Alanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.