Kamilet Vadisi

Kamilet Vadisi
Kamilet Vadisi

KAMİLET VADİSİ

Kamilet Vadisi, yeşilin her tonunu bir arada görebileceğiniz, ekosistem açısından oldukça zengin, doğallığını korumayı başarmış nadir yerlerden biri… Uzmanlar Kamilet Vadisi’nin bitki örtüsü ve biyolojik çeşitliliği nedeniyle ‘Dünyanın akciğerleri’ olarak bilinen Amazon Ormanları’na benzediğini söylüyor. Bu yönüyle Kamilet Vadisi korunması gereken nadide güzelliklerimizden… Bu yazımızda Kamilet Vadisi nerede , Kamilet vadisine nasıl gidilir Kamilet Vadisi Konaklama konularında detaylı bilgi vereceğiz:

KAMİLET VADİSİ NEREDE?

Kamilet Vadisi, Karadeniz’in en doğusundaki ilimiz olan Artvin’in Arhavi ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Hiç bozulmamış doğallığıyla Karadeniz’in turizm noktalarından olan Kaçkar dağlarının arasında yer alan bu mükemmel vadi, ilçenin 15 km uzağında, 30 km uzunluğunda bir alandır. Vadinin konumu Arhavi’nin güneyindedir.

KAMİLET VADİSİ’NE NASIL GİDİLİR?

Kamilet Vadisi

       Vadiye ulaşmak için Artvin üzerinden Arhavi ilçe merkezine gelmeli ve buradan Kapisre Köprüsü üzerinden Ortacalar’a doğru yol alınmalıdır. Ancak Ortacalar’a henüz varmadan sağda yer alacak olan Mençuna Şelalesi tabelalarını takip etmeniz gerekmektedir. Tabelayı takip ettiğinizde karşınıza vadinin başlangıç noktası olan, Osmanlı zamanından kalma iki taş köprü çıkacaktır.

    Çiftekemer ismindeki bu köprüler, vadide görülmesi gereken güzelliklerin başlangıcı niteliğindedir. Köprünün diğer yanında ise gezilip görülmesi gereken bir başka vadi yer alıyor: Durguna vadisi. Bu vadi de gezilip görülmeye değer özelliktedir, ancak ne yazık ki insanoğlunun modern dünya düzeni için yaptığı çevre katliamından kendisini tam anlamıyla kurtaramamıştır.

KAMİLET VADİSİ KONAKLAMA

     Kamilet vadisine girdikten sonra araçla takip edilen yol giderek daralmaktadır. Giderek dikleşen bu araç yolu, yaklaşık 3,5 km.lik bir noktada biter. İşte burası vadiyi doyasıya gezmek için konaklama imkanı sunan Mençuna Konakları’nın bulunduğu yerdir.

     Karadeniz’in meşhur güzellikteki şelalesi Mençuna Şelalesi’ni, Kamilet Deresi’ni ve vadiyi gezmek için burada konaklamanızı önermekteyiz. Konaklamak için yeterli vakti olmayanlar, enfes Karadeniz lezzetleri için Mençuna Konakları bünyesinde yer alan Mençuna Restaurant’a mutlaka uğramalıdır.

Kamilet Vadisi Özelliği 

      Kamilet Vadisi içerisinde farklı türlerde endemik bitki ve hayvan türü barındırması nedeniyle, Dünya Doğa Koruma Vakfı tarafından 1999 yılında ‘en değerli vadi’ seçilmiş ve korunmaya alınması gereken 100 orman alanından biri olduğu ilan edilmiştir. Vadideki doğal yaşlı ormanlar, tam bir tabiat müzesi görünümündedir.

      Vadi kestane ve karakovan balı, Kamilet Deresi’ndeki kırmızı benekli alabalığı ile meşhurdur. Son zamanlarda yerli yabancı turistlerin ilgisini çeken vadi, turistler tarafından İsviçre’nin meşhur Alp dağlarına benzetilmektedir. Ülkemizdeki bitki çeşitliliğinin yaklaşık 10’da birlik bir kısmı Kamilet Vadisi’nde yer almaktadır.

Kamilet Vadisi

      Kamilet Vadisi, bünyesinde bulunan 1100 küsur bitki çeşidiyle dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin 34 ekolojik bölgesinden biridir. Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi listesinde yer alan 87 tür Türkiye’de bulunmakta; bunlardan üçü Kamilet Vadisinde yer almaktadır. Bunlar: Maviyemiş, noktalı orkide ve yabani sıklamendir.

Yine CITES(Nesli Tehlikede Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme)’te Türkiye’nin 114 bitkisi yer almakta; bunların 7’si Kamilet’te yer almaktadır. Bu 7 bitki: Yabani siklamen, Osmaniye orkidesi, kardelen soğanı, Rize kardeleni, Roman orkidesi, Hıdırellez çiçeği, çam salebidir.

      Kamilet Vadisi’nde neredeyse yok olmak üzere olan ve bu bölgeye özel olan pekçok bitki topluluğu yer almaktadır. Bunlar: Doğu Karadeniz meşesi, kızılağaç yapraklı huş, pembe çiçekli ormangülü, sarı çiçekli ormangülü, dağ elması ve beyaz çiçekli orman gülü. Ayrıca vadide bulunan acıyonca da sadece Kamilet Vadisi’nde yetişir.

Endemik Bitki Örtüsü

      Kamilet Vadisindeki bitki türleri: Doğu Karadeniz göknarı, dağ ıtırı, Kafkas söğüdü, Doğu ladini, Kafkas Ihlamuru, sarıçam, kestane, mürver, yaygın porsuk, mor çiçekli orman gülü, duvar sarmaşığı, ekşi yonca, kuzu kulağı, damkoruğu, beyaz çiçekli ormangülü, doğu kayını, dağ karaağacı, gürgen, sapsız meşe, kayacık, sarımsak otu, yabani çilek, titrek kavak, ova akçaağacı, fındık, sarı çiçekli ormangülü, karayemiş, böğürtlen, dişbudak, alıç, çoban püskülü, Kafkas dişbudağı, dermanotu, sık çiçekli yapışkanotu, çuha çiçeği, mürdümük, leylek gagası.

     Kamilet Vadisi nerede , Kamilet vadisine nasıl gidilir , Kamilet Vadisi konaklama gibi konularla birlikte Kamilet Vadisi’nin güzelliklerini anlattık. Görüldüğü üzere havasıyla, suyuyla, yeşiliyle; adeta yeryüzünde gizlenmiş bir Cennet olan Kamilet Vadisi ; dünya çapında ilgi gören bir değerimizdir.

       Bu vadinin Doğal Sit Alanı ya da Tabiat Parkı olarak doğallığını koruması ve şahsî çıkarlar için kendisine uzatılan ellerden korunması gerekmektedir. Ülkemizdeki doğal güzellikleri ziyaret edelim, onlar hakkında bilgi edinelim ve onlara sahip çıkalım.

Kamilet Vadisi
Kamilet Vadisi

Kamilet Vadisi&rdquo hakkında 2 yorum

  1. Kamilet vadisi doğal yapısı, bozulmamış doğası ve el değmemiş ormanları ile gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Kamilet vadisi korunması gereken vadilerden biridir. 35 km uzunluğundaki vadinin derelerinde kırmızı benekli balıklar yaşamaktadır. Artvin ili Arhavi ilçesindeki vadi çifte kemer köprü ( çifteköprü) den başlayıp yaklaşık 35 km’lik uzunluğundaki vadi sefail yaylasına kadar gitmektedir.

  2. Kamilet, Karadeniz’in son dönemlerde en çok tartışılan vadilerinden biridir. Artvin’in Arhavi ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan bu vadi, Türkiye’nin en önemli doğal alanlarından birisine sahiptir. Fırtına Vadisi ile birlikte, Avrupa’da korunması gereken ‘100 Sıcak Nokta’dan biri konumundadır. İnsan eliyle dönüştürülmeye uğramamış olması da en önemli özelliklerinden biri olan bir vadidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.