Sümela Manastırı – Maçka/Trabzon, Sümela Manastırı Hikayesi Ve Tarihi

sümela manastırı

Sümela Manastırı

Karadeniz Bölgesi’nin en güzel illerinde birisi Trabzon’da gidilmesi gereken yerler içerisinde Sümela Manastırı da yer almaktadır. Sümela Manastırı Trabzon ilinin en özel değeridir. Bulunduğu alana ise Meryem Ana adı verilmiştir. Altındere Köyü’nden ortalama 300 metre yükseklikte bulunan Meryem Ana, manastır inşa sarp kayalar, mağaralar ve ormanlar geleneğine uyumlu şekilde inşa edilmiştir. Burada yer alan Sümela Manastırı, Sümela ismini siyah anlamına gelen melas sözcüğünden almaktadır. Manastırın bulunduğu dağlara bakıldığı zaman, koyuluklar ile Sümela adı anlaşılacaktır. Manastırın özelliği en çok adı ile dikkat çekmektedir. Bu yazımızda Sümela Manastırı nerede ve nasıl gidilir? sorusunu cevaplayacağız.

Kuruluş Efsanesi

Manastırın tarihi 12. yüzyıla dayanmaktadır. 12. yüzyıl sanatının zaman ilerledikçe geliştiği ve birçok efsane ile birleştiği seneye denk gelir. O senelerde efsaneler üstüne şekillenen siyah Madonna adlı bir Meryem Ana ikonunun ortaya çıktığı ve bu ikonun Hiristiyan bünyesinde yayıldığı bilinmektedir. Hiristiyan dünyasının gelir kaynağı olarak bilinen Meryem Ana ikonlarının gittikçe yayılması, birçok mucizenin yaratıldığını ve bunun halk içerisinde konuşulduğunu gösterir. Eksikliğinin hissedildiği yerlerde doğal afetlerin olması gibi bazı inançlar da  yayılır. Meryem Ana ikonlarından birisi de, Lukas tarafından gerçekleştirilmiş, Atina’da yer almış, fakat Theodosius döneminde resim bir anda Atina’dan gitmek isteyerek, tüm melekler tarafından Trabzon’un dağlarında bulunan kovuğa getirilerek, taşların üstüne bırakılmıştır. Sümela  hikayesi bu ikonlara dayanır.

Sümela Manastırı Bölümleri

Manastırın bölümleri; öğrenci odaları, şapeller, ana kaya kilisesi, kütüphaneler, misafirhaneler ve kutsal yazmalar olarak sayılabilir. Bu bölümlerin kapladığı alan ise çok geniştir. Manastır içerisine girişte, su ihtiyacını karşılamakta olan bir kemer dikkat çeker. Birden fazla gözleri olan kemer, Trabzon Belediyesi tarafından restore edilmiş ve bugüne kazandırılmıştır.

Sümela Manastırı Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri

Sümela Manastırına girişler ücretli olarak uygulanır. Sümela’ya giriş ücreti 15 TL olarak bilinir. Müze kartı olanlar bu ücreti ödemez.  Müze kart ile bir sene içerisinde 2 kez ziyaret etme hakkı bulunur. Yaz döneminde saat 09:00’da açılış yapan Sümela, akşam 18:00’da kapanmaktadır. Kış döneminde ise sabah 08:00 ve akşam 16:00 aralığında ziyaret edilebilir.

Sümela Manastırının Çevresinde Nerede Konaklanır?

Trabzon’un en özel ilçelerinden birisi olarak bilinen Maçka’da, bu tarihi eserin gizemli mimarisine tanıklık edilebilir. Karadeniz’in en modern otelleri bu yörede yer alır. Sümela  otel konusunda öneri sunulması gerekirse, Sümela Oteli en iyiler arasında yer alır. İlçenin merkezinde yer alan lüks otel, 4 yıldızlıdır. Konaklama oldukça kolay şekilde halledilebilir.

          Sümela Manastırı Açık mı?

Trabzon’daki Müze Müdürlüğüne bağlı olan  Sümela Manastırı, yapılan restorasyon ve yenileme çalışması nedeniyle 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren resmi açılış yapılarak ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmektedir.

Sümela Manastırı her gün Açılış/Kapanış Saatleri Açılış Saati: 08:00. Kapanış Saati: 17:00. Gişe Kapanış Saati: 16:30. Ziyaretçilere her gün açık.

Sümela Manastırı Nasıl Gidilir ?

Sümela Manastırı nerede olduğu sorusuna yanıt için Maçka ilçesinden bahsedilmesi gerekir. Trabzon’a özel araç ile gelmiş olan ziyaretçiler, Trabzon’un merkezinden güneye doğru gitmeli ve Maçka ilçesine ulaşmalıdır. Maçka ilçesine gelindiği zaman 16 km doğuda kalan Altındere Köyü bulunur. Sümela Manastırına nasıl gidilir sorusu için hem özel araç hem de minibüs seçeneğini sunmak yeterlidir. Buraya dek özel araç ile çok rahat gelinebilir. Yolların asfaltla döşenmiş olması, kolayca ulaşılmasına olanak tanır. Fakat manastıra tırmanma sürecine gelindiği zaman için virajlı yolların zahmetini çekmek gerekecektir. Özel araç olmaması durumunda, Maçka ilçesinden Sümela Manastırı‘na ulaşan minibüsleri kullanmak en iyisidir. Özel aracı olanlar da yolun bir kısmından sonra minibüse geçebilirler. Sümela Manastırı yolu, en az manastır kadar gizemli ve doğaldır.

Gönderen

Artvin Arhavi Mençuna Konakları

Mençuna Konakları Artvin Kamilet vadisinde ve Mençuna şelalesi karşısında yer alan konaklar müşterilerine tatil imkanları sunuyor. Artvin Arhavi'de ahşap bungalov evleri ile en güzel konaklama evlerini uygun fiyat seçenekleri ile sizlere konaklama imkanları.

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

2 yorumlar

 1. Ahmet Aytemiz

  Trabzon sümela manastırı karadeniz bölgesinde en önemli gezilecek ve görülecek yerlerden biridir. Karadeniz’e yolunuz düşerse mutlaka sümela manastırını ziyaret ediniz

 2. Ali Ekber

  sümela manastırı, sümela manastırı açık mı, sümela manastırı tarihi, sümela manastırı nerede, sümela manastırı hava durumu, sümela manastırına nasıl gidilir, sümela manastırı yol tarifi, sümela manastırı iletişim, sümela manastırı giriş ücreti 2021, sümela manastırı açıldı mı, sümela manastırı ayin, sümela manastırı açılış kapanış saatleri, sümela manastırı açık mı 2021, sümela manastırı ahşap rahip evleri, sümela manastırı araştırma, sümela manastırı adres, sümela manastırı bilgi, sümela manastırı bungalov evleri, sümela manastırı bilet fiyatı, sümela manastırı belgeseli, sümela manastırı beşeri unsur mudur, sümela manastırı benzeri, sümela manastırı bilet, sümela manastırı bakasetas, sümela manastırı canli izle, sümela manastırı canlı yayın, sümela manastırı cafe, sümela manastırı cami, sümela manastırı cami mi oldu, sumela manastırı com, sümela manastırı cami olsun, sümela manastırı corona, sümela manastırı doğal varlık mıdır, sümela manastırı doğal unsur mudur, sümela manastırı doğal varlık mı tarihi eser mi, sümela manastırı doğal güzellik midir, sümela manastırı dolmuş, sümela manastırı dünya miras listesinde mi, sümela manastırı define, sümela manastırı dolmuşları, sümela manastırı efsanesi, sümela manastırı eski hali, sümela manastırı ekşi, sümela manastırı english, sümela manastırı engelli giriş ücreti 2021
  sümela manastırı engelli indirimi, sümela manastırı eskiden hangi amaçla kullanılıyormuş, sümela manastırı etrafında gezilecek yerler, sümela manastırı fotoğraflar, sümela manastırı freskleri, sümela manastırı fiyat, sümela manastırı filmi, sümela manastırı film, sümela manastırı freskleri pdf, sümela manastırı freskleri anlamları, sümela manastırı fotoğrafı, sümela manastırı giriş ücreti, sümela manastırı gizemi, sümela manastırı giriş, sümela manastırı giriş saatleri, sümela manastırı görselleri, sümela manastırı gezisi, sümela manastırı giriş ücreti 2020, sümela manastırı hangi şehirdedir, sümela manastırı hangi ilimizdedir, sümela manastırı hikayesi sümela manastırı hangi ilimizin sınırları içerisinde bulunmaktadır sümela manastırı hakkında kısa bilgi
  sümela manastırı hakkında bilgi sümela manastırı hangi ilçede sümela manastırı içi sümela manastırı ingilizce
  sümela manastırı ile ilgili bilgiler, sümela manastırı ingilizce tanıtımı, sümela manastırı ingilizcesi sümela manastırı içini gez sümela manastırı ikonaları sümela manastırı girişi sümela manastırı tanıtım sümela manastırı kim yaptı sümela manastırı kaç yıllık sümela manastırı kısa bilgi sümela manastırı kaç odalı sümela manastırı kaça kadar açık sümela manastırı kim tarafından yapılmıştır sümela manastırı kime ait sümela manastırı kaç km
  sümela manastırı laneti sümela manastırı unesco listesinde mi sümela manastırı kaç lira sümela manastırı dünya miras listesi sümela manastırı mimari özellikleri, sümela manastırı meryem ana, sümela manastırı merdivenleri, sümela manastırı mimari, sümela manastırı müze kart, sümela manastırı müzesi, sümela manastırı merdiven, sümela manastırı minibüs, sümela manastırı ne zaman yapıldı, sümela manastırı nasıl yazılır, sümela manastırı nerede bulunur, sümela manastırı nasıl gidilir, sümela manastırı ne demek, sümela manastırı nasıl yapılmıştır, sümela manastırı ne kadar, sümela manastırı otel, sümela manastırı oyuncuları, sümela manastırı online gezi, sümela manastırı otobüs, sümela manastırı otopark, sümela manastırı odaları, sumela manastiri ozellikleri, sümela manastırı onedio, sümela manastırı pazar günü açık mı, sümela manastırı pdf, sümela manastırı paralı mı, sümela manastırı papa, sümela manastırı papaz, sümela manastırı planı, sümela manastırı pinterest, sümela manastırı plan
  sümela manastırı gezi, sümela manastırı yolları, sümela manastırı restorasyon, sümela manastırı resmi, sümela manastırı rakım, sümela manastırı rize arası kaç km, sümela manastırı restorasyon rezaleti, sümela manastırı resmi sitesi, sümela manastırı restaurant, sümela manastırı rivayetleri, sümela manastırı saatleri, sümela manastırı sanal tur, sümela manastırı son hali, sümela manastırı sözleri, sümela manastırı sırrı, sümela manastırı sunum, sümela manastırı sırları, sümela manastırı seyir terası, sümela manastırı tarihi eser midir, sümela manastırı trabzon, sümela manastırı trabzon arası kaç km, sümela manastırı tarihi mekan mıdır, sümela manastırı turu, sümela manastırı trabzon merkeze kaç km, sümela manastırı temel, sümela manastırı unesco, sümela manastırı uzungöl arası kaç km, sümela manastırı ulaşım, sümela manastırı uzungöl, sumela manastiri ucreti, sumela manastiri ucretlimi, sümela manastırı uydu görüntüleri, sümela manastırı vikipedi, sümela manastırı ve uzungöl arası kaç km, sümela manastırı video, sümela manastırı vadi giriş ücreti 2021, sümela manastırı, vakfıkebir kaç kilometre, sümela manastırı var mıdır, sümela manastırı tanıtım videosu, sümela manastırı wikipedia, sümela manastırı web sitesi, sümela manastırı wallpaper, sümela manastırı hd wallpaper, sümela manastiri was ist das, sümela manastırı hd, sümela manastırı yapılma amacı, sümela manastırı yolu, sümela manastırı yapılış tarihi, sümela manastırı yorumları, sümela manastırı yeni hali, sümela manastırı yapımı, sümela manastırı yazılışı, sümela manastırı yakın oteller, sümela manastırı ziyarete açık mı, sümela manastırı ziyaret günleri, sümela manastırı ziyarete açıldı mı, sümela manastırı ziyarete açık mı 2020, sümela manastırı ziyaretçi sayısı, sümela manastırı zarar, sümela manastırı ziyarete açık, sümela manastırı açık mı 2020, sümela manastırı bayramda açık mı
  sümela manastırı ziyarete açık mı 2021
  sümela manastırı ibadete açık mı
  sümela manastırı şu an açık mı
  sümela manastır açık mı
  sümela manastırı geziye açık mı
  sümela manastırı hafta sonu açık mı
  sümela manastırı pazartesi açık mı
  sümela manastırı açık mı temmuz 2021
  trabzon sümela manastırı açık mı
  trabzon sümela manastırı ziyarete açık mı
  sümela manastırı yarın açık mı
  sümela manastırı tarihi hakkında bilgi
  sümela manastırı tarihi mekan mı tarihi eser mi
  sümela manastırı tarihi ingilizce
  sümela manastırı tarihi pdf
  sümela manastırı tarihi vikipedi
  sümela manastırı tarihi yer midir
  sümela manastırı ayin tarihi
  sümela manastırı açılış tarihi
  sümela manastırı tarihi bilgi
  sümela manastırın tarihi
  sümela manastırı kültür portalı
  sümela manastır tarihi
  sümela manastırı tarihi mi doğal mı
  sümela manastırı tarihi eser mi tarihi mekan mı
  sümela manastırı tarihi güzellik mi
  sümela manastırı gerçek hikayesi
  sümela manastırı tarihi kısaca
  sümela manastırı hikayesi kısaca
  sümela manastırı kuruluş tarihi
  sümela manastırı’nın tarihi
  sümela manastırı tarihi özet
  sümela manastırı tarihi özellikleri
  sümela manastırı mimarisi
  sumela manastiri tarihi yerleri
  trabzon sümela manastırı tarihi
  sümela manastırı yapılış amacı
  sümela manastırı tarihi yapıt
  sümela manastırı tarihi yapıt mıdır
  sümela manastırı yapılış hikayesi
  sümela manastırı nerededir eodev
  sümela manastırı nerede harita
  sümela manastırı nerden gidilir
  trabzon sümela manastırı nerede
  sümela manastırı adını nereden almıştır
  sümela manastırı haritada nerede
  uzungöl sümela manastırı nerede
  sümela manastırı nerededir
  sümela nerede
  sümela manastırı nerede eodev
  sümela manastırı nerede hangi ilde
  sümela manastırı’na nasıl gidilir
  sümela manastırı nerede kısaca
  sümela manastırı nedir nerededir
  sümela manastırı resmi nerede
  sümela manastırı tam nerede
  sümela manastırı uzungöl nerede
  sümela manastırı nerede var
  sümela manastırı nerede yaşar
  sümela manastırı niçin yapılmıştır
  sümela manastırı hava durumu 15 günlük
  sümela hava durumu
  sümela manastırı 15 ağustos
  sümela manastırı gez
  sümela manastır içi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.