Artvin’de Gezilecek Yerler, Artvin Arhavi Mençuna Konakları

Artvin gezilecek yerler
Artvin Arhavi gezilecek yerler

Artvin’de Gezilecek Yerler

 

Artvin, tarihî ticaret yolu olan İpek Yolu’nun kendisinden geçtiği; Doğu Karadeniz’in en doğusunda yer alan şehrimizdir. Bu yazımızda Artvin’de gezilecek yerler başlığı altında Artvin’in dağları, yaylaları, köyleri ve vadileri hakkında bilgi verilecektir. Artvin görülecek yerler başlığı altında ise Artvin’in en güzel şelaleleri, köprüleri yanında cami ve kiliseleri anlatılacaktır. Artvin’de kalınacak yerler listesinde ise Artvin ziyaretinizde kalabileceğiniz yerler ve ve konaklama yerlerin özelliği hakkında bilgi verilecektir:

Artvin’de Gezilecek Tarihi Yerleri

      Bu kadar farklı kültürlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapan Artvin, tarihi ve doğal güzellikleri ile gelenleri büyülüyor. Artvin Kalesi onuncu yüzyılda Bagrat Kralı Oşet tarafından yaptırılmış. Kale, Çoruh Nehri üzerinde yer alan Artvin Köprüsü’nün tam karşısında. Ancak kalıntıları üzerine Osmanlılar tarafından yeni bir kale yapılmış. Ayrıca Şavşat Kalesi, Gevhernik Kalesi, Ardanuç Kalesi, Ferhatlı Kalesi de görülecek yerler arasında.
Yusufeli ilçesinde bulunan Tekkale Manastırı da dokuzuncu yüzyılda Bagratlılar tarafından yapılmış. Manastır mimari özellikleri ve tarihi geçmişi ile dikkat çekiyor. Bu arada Porta Manastırı, Opiza Manastırı, Tibeti Kilisesi, İbrikli Kilisesi, Dolishane Kilisesi ve Yeni Rabat Kilisesi de ziyaret edilmeli.

Ancak Artvin doğal güzellikleri ile ayrı bir cennettir. Doğu Karadeniz bölgesinin en büyük şelalesi olan Mençuna Şelalesi Arhavi ilçesindedir. Maçahel Vadisi içinde bulunan Maral Şelalesi ise büyüleyici güzelliktedir. Arizona’daki Büyük Kanyon’dan sonra dünyada ikinci büyük kanyon olan Cehennem Deresi Kanyonu’na dik patikalardan iniliyor.

Artvin’de Gezilecek En Önemli Yerler

 Kaçkar Dağları

Bu dağlar, Türkiye’nin kuzey doğusunda Gürcistan’a uzanan dağlardır. Kendisinde birbirinden güzel vadiler ve buzul gölleri barındıran bu dağlar, Trekking sporcularının tercih ettiği nadir yerlerden biridir. Kaçkar dağlarında ekolojik yaşam hala devam etmekte olup, pek çok yabani hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Borçka Karagöl

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel göllerinden biri olan Karagöl; esasında heyelan sonucu dere suyunun birikmesiyle oluşmuştur. Mutlaka gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz bu göl, Borçka ilçesindedir. Borçka karagöl bol bol resim çekebileceğiniz göl her mevsim farklı güzelliğe sahiptir.

Artvin’de Gezilecek Yerler

Artvin’in Borçka ilçesinde Karçal Dağları’nın eteğinde yer alan Beyazsu Yaylası, ismini kendisinde bulunan bir kayadan köpürerek çıkan berrak su nedeniyle almıştır. Ayrıca Ardahan sınırındaki Bilbilan Yaylası, yaz aylarında kurulan büyük pazarıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Arsiyan Yaylası ise Artvin’in Şavşat ilçesinde yer alan, yayla gezisi esnasında küçük göllerle karşılaşılan bir yayladır. Artvin gezilecek yerler arasında en önemli yerlerden biri de Ardanuç’taki Cehennem deresi kanyonu’dur.
Cehennem Deresi Kanyonu : Henüz yerli ve yabancı turistler tarafından çok fazla bilinmeyen bu güzellik, Ardanuç ilçesine bağlıdır. Oldukça dik patikalarla dolu vadiyi gezerken karşınıza birçok şelale çıkabilir. Ardanuç’a giriş yapmadan gezebileceğiniz kalyon mükemmel doğa manzarasına sahip.

Artvin’de Gezilecek Yerler Neresi?

Artvin’in Arhavi ilçesinde Kamilet vadisinde yer alan Mençuna Şelalesi , ziyaret edenleri büyüleyen bir güzelliğe sahiptir. Maral Şelalesi ise yine aynı güzellikte olup Camiliköy yakınlarında Maçahel Vadisi’nde yer almaktadır.

Çamburnu ve Camili Gorgit Tabiat Koruma Alanı 

Biri Hopa’da, diğeri Borçka’da yer alan bu orman alanları, pek çok bitki ve kuş türünü bir arada görebileceğiniz yerlerdir.

Ortacalar Çifteköprü

Osmanlılar döneminden kalmış olan Çifte köprü, Ortacalar’da yer almaktadır. 18.yüzyılda Osmanlılar tarafından yapılan kemer köprüler 2002 yılında kara yolları tarafından onarım yapılmıştır. 2016 yılında da gece ışıklandırma yapılan tarihi köprülerde iki dereni de birleştiği bir noktadadır. Burada köprüler, dereler ve doğa resimleri ve fotoğraflarını çekebileceğiniz bir yer.

Tekkale Köyü

 Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı bir köyümüz olan Tekkale Köyü, mutlaka görülmesi gereken saklı güzelliklerden biridir. İçerisinde 4 adet kilise bulunan köyün eski adı bu nedenle Dörtkilise’dir. 10. yüzyıldan kalma bu kiliseler içerisinde en güzeli Tekkale Kilisesi’sidir.

Artvin’de Gezilecek Yerler Özelliği

Yüzyıllar öncesinden kalma kaleleri, camileri ve kiliseleri Artvin görülecek yerler listesinde yer alıyor.

Artvin’in Kaleleri

 Ardanuç ilçesinde yer alan Ferhatlı Kalesi , Ferhat ile Şirin’in buluştukları yer olarak ünlenmiştir. Şavşat ilçesinde yer alan Satlel Kalesi , moloz taşlarıyla inşa edilmiştir. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde bahsettiği bu kale, 9. yüzyıldan kalmıştır. Ayrıca Şavşat, Artvin (Livane) ve Gevhernik Kaleleri de Artvin gezilecek yerler listesindedir.

Artvin camileri 

 Artvin’in neresine giderseniz gidin, tahtadan yapılma ve buram buram tarih kokan camilerle karşılaşırsanız. Bunlardan biri olan İskenderpaşa Camii’nin Hz Osman döneminde yapıldığı sanılmaktadır.

Artvin’in Kilise ve Manastırları 

– Tibeti Kilisesi : 18. yüzyıl Hiristiyanlığın dini merkezlerinden biridir.

– Barhal Kilisesi : Gürcü manastırı olarak inşa edilen cami, 1677 yılında camiye çevrilmiştir.

– İbrikli Kilisesi : Ağaçlar arasında saklanmış gibi gözüken bu kilise, Bizans döneminden kalmıştır. Ayrıca Artvin’de bulunan Opiza ve Porta Manastırları , ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Mençuna Konakları

 Artvin kalınacak yerler arasında huzuru ve doğanın gizemli güzelliklerini arayanlar için Mençuna Konakları en iyi seçim… Mençuna şelalesine 20 dk. mesafede yer alan tesis, güzel bir gezi hatırasının yanında lezzeti damakta kalacak enfes Karadeniz yemekleriyle sizi karşılıyor. Arhavi merkez deniz sahilinden 15 km uzaklıkta olan bungalov ahşap evler orman içerisinde ve Mençuna şelalesi ile karşısında konumlanıyor. Arhavi otelleri ve konaklama yerleri arasında Mençuna şelalesine en yakın hatta 100 metre mesafededir.

Yaylalar Köyü 

Yusufeli ilçesine bağlı bu köy, bünyesinde pekçok yaylayı barındırıyor. Bu güzelliği gezmeye bir gün yetmeyeceği için en uygunu köyde bulunan konaklama tesislerinde kalmak ve bol temiz havanın keyfini çıkarmak…

Ayrıca Artvin’de Marina ve Laşet Bungalov Tatil Köyleri, Adaş ve Kafkasör Dağ Evi, Macahel Yayla Evi gibi kalınabilecek pek çok yer mevcut. Atabarı Kayak Merkezi de hem kayak yapmak, hem konaklamak için uygun bir yerdir.

Artvin’de Görülecek Yerler

Yeşil rengin her tonunu görebileceğiniz ve her ay yağmurla karşılaşabileceğiniz Artvin’i ziyaret etmek sizlere pek çok şey kazandıracaktır. Dağlar, göller, yaylalar veya şelaleler ile ünlü olan Artvin’de tatil yapmak eğlenceli ve dinlendirici olacaktır. Huzuru bulabileceğiz milli parklarını, vadilerini, Artvin Kalesi, Şavşat Kalesi, Ferhatlı Kalesi ve Ardanuç Kalesi gibi tarihi alanlarını gezmeniz, Artvin’i keşfetmeniz için muhteşem bir fırsat olacaktır. Üstelik Artvin gezilecek  yerler Otel fiyatları sizleri de şaşırtacak kadar uygun rakamları içermektedir.

Artvin Gezi Yerleri

Bunun için konaklama imkanı bulabileceğiniz büyük ve lüks otellerini, kent otellerini veya dağ otellerini değerlendirme fırsatınız bulunmaktadır. İster geleneksel ortamlarda, isterseniz de manzaralı odalarında konaklamanın sizler için çok daha ekonomik olabileceğini unutmamalısınız. Artvin gezilecek yerler  ve otel fiyatları sizlere de oldukça cazip gelecektir ve ödeme konusunda büyük kolaylıklar sağlanacaktır.

Köy kahvaltısını özleyenleri bekleyen muhteşem doğal yiyecekleri bulabileceğiniz Artvin otelleri ile güne daha keyifli bir şekilde başlayabilirsiniz. Doğa sporlarıyla ilgileniyorsanız Çoruh Nehri’nde rafting yapmak, şelalelerin muazzam güzelliklerini keşfetmek ve Artvin gezilecek  yerler Otel fiyatları ile ilgili telefonlardan hemen bilgi alabilirsiniz. Rezervasyonları bir an önce yaptırarak, şehrin dört bir yanında birbirinden manzaralı alanlarda konaklama imkanı bulabilir ve stresinizi atabileceğiniz alternatiflere kavuşabilirsiniz.

Artvin, serin havası, doğal güzellikleri, bol oksijeni ve yeşili ile son yıllarda, tatil için sıklıkla tercih edilen bir ilimizdir. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek dağlarına sahip olan Artvin’de ormanlar, şelaleler ve doğal güzellikteki göller ile, gezilip görülmeye değer birçok yer bulunmaktadır. Artvin’de gezilecek yerleri araştırırken bu bölgede bulunan Artvin’de gezilecek yerler otel fiyatları ve Arvin’de kalınacak yerleri çok iyi tespit etmemiz gerekir.

Artvin Tatil Yerleri

Hem dinlendirici ve huzurlu bir tatil geçirmek, hem de doğal güzellikteki farklı yerleri gezip görmek için Artvin, tatilcilere, tüm beklentilerine cevap verecek seçenekler sunmaktadır.

Borçka Karagöl

Borçka tabiat parkı içerisinde yer alan Karagöl, Artvin ilinin mutlaka gezilip görülmesi gereken güzelliklerinden birisidir. Bol yağış alan iklimi sayesinde yeşilin bir çok tonuna sahip olan Karagöl, dağların arasında doğayla bütünleşmiş yapısıyla her yıl, yerli-yabancı birçok misafiri ağırlamaktadır.

Mençuna Şelalesi

Artvin Arhavi ilçesinde bulunan Mençuna Şelalesi, doğayla iç içe yaşamanın keyfini sonuna kadar yaşatacak doğal bir güzelliktir. Tamamen doğal şekillerle oluşmuş Mençuna Şelalesi, görenleri hayran bırakacak bir manzaraya sahiptir.

Macahel

Borçka ilinde bulunan ve Artvin’e gidenlerin görmeden gelmemesi gereken ayrı güzellikte bir yerdir. Borçka’ya bağlı altı köyün birleşmesiyle oluşan Macahel, doğal yapısı bozulmamış ormanlarıyla, her mevsim başka güzellikte bir görünüme sahiptir. Macahel vadisi içerisinde yer alan Maral şelalesi ise, kartpostal görünüme sahip olan diğer bir doğal Karadeniz güzelliğidir.

Artvin, doğal yollarla oluşmuş gölleri ve şelaleleri, bol yağışın verimiyle büyüyen gür ormanları vardır. Ayni zamanda sağlık için şifalı suları bulunan kaplıcaları, farklı dinlere gösterilen hoşgörünün bir kanıtı olan kilise ve manastırları, Karadeniz mimarisine uygun camileri de meşhurdur.  Bunun yanında su sesiyle huzur veren dereleri ile farklı turizm seçeneklerini bir arada sunan nadir illerimizden birisidir. Gezilip görülecek yerlerin bu kadar çeşitli olması ve  başta yayla turizmi olmak üzere, turizm çeşitliliği açısından farklı ihtiyaçlara cevap vermesinden dolayı Artvin, tatilcilerin gözdesi olmuş durumdadır.

Artvin Tatil Evleri

Doğu Karadeniz’in geleneksel mimarisini en güzel şekilde yansıtan Artvin tatil evleri, ziyaretçilerine kaliteli ve konforlu bir tatil imkanı sunmaktadır. Şehrin ve yoğun çalışma temposunun yorgunluğunu huzurlu bir tatille atmak için Artvin’i tercih edenler için Artvin tatil evleri, aranılan niteliklerdeki konaklama kapasitesine sahiptirler. Özellikle Bungalov evler, ahşabın doğal yapısı ve ferahlatıcı kokusuyla, unutulmaz bir tatilin kapılarını aralamaktadır. Dış mimarisiyle Artvin yöresinin özelliklerini fazlasıyla yansıtan bungalov evler, iç dizaynıyla da tüm ihtiyaçları karşılayacak niteliktedir. Televizyon, saç kurutma makinesi, temiz çarşaf ve havlu bulunan konforlu odalarda, son zamanlarda önemli bir ihtiyaç haline gelmiş olan wi-fi de bulunmaktadır. Kapsamlı bir tatil beklentisinde olanların her ihtiyacını karşılayan bungalov evler, konaklamak için en çok tercih edilen tesislerdir.

Artvin’de Kalacak Yerler

Artvin tatil evleri, gezilip görülebilecek yerlere yakınlığının yanı sıra, doğanın tüm güzelliklerini misafirlerine sunmaktadır. Yapısı ve farklı konsepti ile, gidenlerin bir daha gitmek isteyeceği memnuniyeti sağlayacak kalitede hizmet vermektedir. Kaliteli hizmet anlayışı ve misafir memnuniyetine değer veren çalışma politikasıyla Artvin otelleri, köy ürünlerinden oluşan yöresel lezzetler tatmak gerekir. Burada bol enerji depolamak, doğayla iç içe yürüyüşler yapmak ve kuş sesleri arasında yorgunluk atmak için güvenle tercih edilebilecek konaklama tesisleridir.

Artvin Uygun Otel Fiyatları

Doğal güzellikler içinde, hem sağlıklı hem de keyifli bir tatil için misafirlere her türlü imkanın sunulduğu konaklama tesislerinin fiyatları belirli aralıklarda değişmektedir. Artvin otelleri fiyatları, her bütçeden insanın ihtiyacına cevap verebilecek seçeneklere sahiptir. Tesislerin donanımı ve servis hizmetine göre Artvin gezilecek yerler otel fiyatları oldukça ekonomiktir.

Turizm çeşitliliği açısından birçok imkanı aynı anda sunan Artvin yöresinde hizmet veren konaklama tesisleri için online olarak rezervasyon yaptırmak, ekonomik açıdan daha avantajlıdır. İnternetten, bölgede hizmet veren tesisler incelenebilir, hizmet kapsamı ve fiyat politikaları karşılaştırılarak en uygun olanı seçilip, kolayca rezervasyon yaptırılabilir.

ARTVİN’DE GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

 • Arhavi Çifte Kemer Köprüler (Çifteköprü)
 • Kaçkar Dağları Milli Parkı
 • Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı
 • Ardanuç Kalesi
 • Artvin Kalesi
 • İskender Paşa Camii
 • Altıparmak Kilisesi
 • Halita Vadisi Milli Parkı
 • Borçka Karagöl Tabiat Parkı
 • Maral Şelalesi
 • Otingo Kaplıcası
 • Atabarı Kayak Merkezi
 • Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonu
 • Arhavi Mençuna Şelalesi
 • Yusufeli Barhal Manastırı
 • Sahara Yaylası
 • Otkhta Manastırı
 • İşhan Köyü
 • Yeni Mahalle Parkı
 • Tarihi Aralık Köyü Köprüsü
 • Tibeti Kilisesi
 • İremit Camii
 • Mereta Yaylası
 • Balık Gölü
 • Dolishane Kilisesi
 • Tekkale Köyü
 • Macahel Gorgit Tabiat Koruma Alanı
Gönderen

Artvin Arhavi Mençuna Konakları

Mençuna Konakları Artvin Kamilet vadisinde ve Mençuna şelalesi karşısında yer alan konaklar müşterilerine tatil imkanları sunuyor. Artvin Arhavi'de ahşap bungalov evleri ile en güzel konaklama evlerini uygun fiyat seçenekleri ile sizlere konaklama imkanları.

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

8 yorumlar

 1. Ahmet söylemez

  ARTVİN GEZİLECEK YERLER,artvin gezilecek yerler türkiye, artvin gezilecek yerler onedio, artvin gezilecek yerlerin listesi, artvin gezilecek yerler forum, artvin gezilecek yerler tripadvisor, artvin gezilecek yerler ingilizce, artvin hopa gezilecek yerler, artvin arhavi gezilecek yerler, artvin borçka gezilecek yerler, artvin, arhavi gezilecek yerler, artvin ardanuç gezilecek yerler, artvin ankara arası gezilecek yerler, samsun artvin arası gezilecek yerler, trabzon artvin arası gezilecek yerler, istanbul artvin arası gezilecek yerler, erzurum, artvin arası gezilecek yerler, artvin borçka gezilecek yerler, artvin ve çevresi gezilecek yerler, artvinde gezilecek yerler, artvin hopa da gezilecek yerler, artvin borçka da gezilecek yerler, erzurum artvin arası gezilecek yerler, artvin gezilecek yerler forum, artvin gezilecek görülecek yerler, artvin gezilecek güzel yerler
  gezelim görelim artvin gezilecek yerler, artvin gezilecek yerler haritası, artvin hopa gezilecek yerler, artvin hopada gezilecek yerler, artvin gezilecek yerler ingilizce, artvin ilinin gezilecek yerleri, artvin ilinde gezilecek yerler, istanbul artvin arası gezilecek yerler, artvin kemalpaşa gezilecek yerler, artvin gezilecek yerler listesi, artvin merkezde gezilecek yerler, artvin yusufelinde gezilecek yerler, artvin gezilecek yerler onedio, artvin gezilecek yerler resimli, rize artvin gezilecek yerler, artvin sehir merkezinde gezilecek yerler, samsun artvin arası gezilecek yerler, artvin şavşat gezilecek yerler, artvin şehir merkezinde gezilecek yerler, artvin gezilecek yerler türkiye, artvin gezilecek yerler tripadvisor, artvin gezilecek turistik yerler, trabzon rize artvin gezilecek yerler, trabzon artvin arası gezilecek yerler, artvin gezilecek yerler haritası, artvin yöresi gezilecek yerler, artvin yusufeli gezilecek yerler

 2. zeki uluer

  Artvin’de gezilecek yerler arasında kaçkar dağları ilk başta gelmektedir. Bunun yanında Artvin’de gezilecek okadar çok yer var ki; bunların arasında ana hatları ile size tavsiye olarak…
  1-Kamilet vadisi
  2-Mençuna şelalesi
  3-Çifte kemer köprüler.
  4-Borçka karagöl
  5-Ardanuç cehennem deresi kanyonu
  6-Şavşat karagöl
  7-Cam teras
  8-Hatila Vadisi
  9-Maral Şelalesi
  10-Artvin Yaylaları

 3. Ayhan duman

  Artvin gezmek ve tatil yapmak için ideal bir yer. Artvinde gezilecek görülecek yerler oldukça fazla…

 4. muhammed karabulut

  Artvinde gezilecek en güzel yerler neresidir? Nereleri gezebiliriz..

 5. Nuray ongar

  Artvinde gezilecek bir çok yer vardır. Doğası havası muhteşem bir yer olan Artvin, köprüleri, camileri, kiliseleri, şelaleleri, köprüleri, dereleri, ormanları ile tatil için vazgeçilmez şehirlerden biridir. Artvin’de gezilecek görülecek ve kalınacak yer olarak oldukça alternatifiniz vardır. Sahil ilçeleri olan Arhavi ve Hopa’da denize girebilirsiniz. Bunun yanında yaylaları ve Artvin köylerini gezebilirsiniz. Konaklama yapabileceğiniz ahşap mekanların yanında yayla ve köy evlerinde konaklama yaparak en güzel tatl imkanları. Artvin’i mutlaka görmelisiniz

 6. kahraman soylemez

  Artvin borçka karagöl, mençuna şelalesi en gözde gezilecek yerlerdir

 7. Aydın yelekçi

  Artvin en önemli gezilecek ve görülecek yerler neresidir? Artvin’de nereleri gezebilirim? Artvin’de tatil yapmak için geliyorum gezebileceğim yerleri bana yazarmısınız?

  1. musa karaduman

   Artvin gezilecek listesini makalede de betirtildiği gibi aşağıda yerleri gezebilirsiniz

   Arhavi Çifte Kemer Köprüler (Çifteköprü)
   Borçka Karagöl Otelleri
   Borçka Karagöl
   Kaçkar Dağları Milli Parkı
   Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı
   Ardanuç Kalesi
   Artvin Kalesi
   İskender Paşa Camii
   Altıparmak Kilisesi
   Halita Vadisi Milli Parkı
   Borçka Karagöl Tabiat Parkı
   Maral Şelalesi
   Şavşat Karagöl
   Otingo Kaplıcası
   Atabarı Kayak Merkezi
   Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonu
   Arhavi Mençuna Şelalesi
   Yusufeli Barhal Manastırı
   Sahara Yaylası
   Otkhta Manastırı
   İşhan Köyü
   Yeni Mahalle Parkı
   Tarihi Aralık Köyü Köprüsü
   Kamilet Vadisi
   Tibeti Kilisesi
   İremit Camii
   Mereta Yaylası
   Balık Gölü
   Dolishane Kilisesi
   Tekkale Köyü
   Macahel Gorgit Tabiat Koruma Alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.